Lehet, hogy egy jelentéktelennek látszó dilemma amin gondolkodom (kb. 2 napja töröm a fejem, hogy hogy lenne jobb), de egyáltalán nem mindegy a megvalósitás felől szemlélve.
A probléma kifejtése:
Az „új olvaso” ürlapnál a foglalkozás és az osztály mező kitöltését, nem bízom a véletlenre. A felhasználo kap egy SELECT mezőt, amiből ki kell választania az eddig le tárolt foglalkozásokból a megfelelőt. Úgy gondolom, hogy egy kis könyvtárban, pláne egy iskolai könyvtárban az előforduló foglalkozások száma nem fogja elérni a 10-et. Az osztály megadásánál ugyanezt a módszert választottam. emellett szól még egy indok:
Egy kifejezett kérés volt, a volt munkahelyem felől, hogy ha már meg lehet adni osztályt, akkor ne kelljen minden évben minden olvasónál az osztályt átírni, hanem egyszerűen egy gombnyomással, lehessen „léptetni” az egyes évfolyamokat. Azért a jellemző az, hogy egy olyan gyerek, aki be iratkozott a könyvtárba, nem sűrűn bukik évismétlésre (bár sose lehet tudni 🙂 ) de ha ilyen történne akkor elméletileg egyszerűen lehet majd egyik osztályból a másikba tenni (még egy sor a todo list-be).
Szóval a probléma a következő: azon gondolkozom, hogy az „új könyv” felvételére szolgáló ürlapon a sorozatra vonatkozó adatokat, szabad-e a fent vázolt módon bekérni a felhasználótól. Szóval a tárolt sorozat adatokat, (sorozat cím, sorozat alcím, ISSN) egy SELECT mezőbe pakolnám és onnan választhatná ki, melyikbe is tartozik, ha pedig eddig nem került be azonos sorozatból mű a katalógusba, akkor egy új oldalra irányítva felvehetné azt.
MERT! Ha nem a SELECT-es megoldást választom, akkor először meg kell néznem, hogy van-e már ilyen sorozat tárolva. Ha nincs, akkor eltárolni, utánna egy lekérdezés, amiből megtudom a már biztosan tárolt sorozat azonosítóját és ez kerül majd be a könyv táblába. Ugyanez a kérdés merül fel a szerzőknél is.
Ha viszont van egy SELECT-em, akkor a feldolgozó résznek 2 lekérdezéssel kevesebbet kell végrehajtania, valamint egyből le tudom tárolni a könyv táblában az azonosítót.
Most – míg ezt a szép hosszút megírtam – jutott eszembe egy olyan megoldás, ami ötvözi a két lehetőséget. De ehhez lehet meg kőkeményen JavaScript kellene.
Szóval: a SELECT legvégére, (vagy mondjuk minden 30. után) beteszek egy „nincs benne a listában” sort, amit ha kiválaszt, megjelenik az új bevitelére készített 2-3 INPUT mező. A szerzőknél pedig egy olyan megoldás lenne a legszebb, hogy baloldalon egy TEXTAREA-ban soronként egy szerző, közvetlen mellette egy másik (pl: select size=”3″ megoldással), amiben felsorolom a már tárolt szerzőket. Kattintásra, pedig bekerül a bal oldali TEXTAREA-ba.
Ezzel cask az a baj hgoy biztosan kell hozzá JavaScript, amihez én nem értek. Az igazság az hogy amikor érdekelt akkor sem időm sem energiám, sem az akkor fellelhető tutorialokhoz kötelező előképzettségem nem volt meg az elsajátításához. Jelenleg meg már úgy vagyok vele, hogy ha kell valami, akkor a már elkészített megoldásokat képes vagyok annyir aátalakítani, hogy megfeleljen a céloknak.
Köszönöm az elmélkedés lehetőségét