Ahogy már korábban felmerült, nem volt az utóbbi időben szükségem Workbench-re, ezért nem is foglalkoztam vele. Most egy új munka kapcsán viszont elő kell vennem. Az előző telepítés már régen a múlté, így megint a telepítés rögös útjára kell lépnem (huh…).
Ahogy a legfrissebb linuxos Workbench verzió bejelentésénél látszik, egyre több formátumban letölthető ez a hasznos eszköz. Én a fordítást választottam, amihez a fejlesztők adnak instrukciókat. De úgy látom, hogy elérhetővé tettek egy deb tárolót is, ahonnan elméletileg, akár Synaptic-on keresztül is elvégezhető a telepítés. (De ugye ebben semmi kihívás 😉 )
Az útmutató szerint még mielőtt bármit tennénk telepíteni kell a függőségeket:
sudo apt-get install build-essential autoconf automake libtool libzip-dev libxml2-dev libsigc++-2.0-dev libglade2-dev libgtkmm-2.4-dev libglu1-mesa-dev libgl1-mesa-glx mesa-common-dev libmysqlclient15-dev uuid-dev liblua5.1-dev libpixman-1-dev libpcre3-dev libgnome2-dev libgtk2.0-dev libpango1.0-dev libcairo2-dev
Majd be kell szereznünk a Google ctemplate libet (libctemplate0_0.92-1_i386.deb és libctemplate-dev_0.92-1_i386.deb), és telepíteni.
sudo dpkg -i libctemplate0_0.92-1_i386.deb libctemplate-dev_0.92-1_i386.deb
Ezután töltsük le a legfrissebb (jelenleg 5.1.4alpha) Workbench forrást, csomagoljuk ki, lépjünk be a létrejött könyvtárba, majd futtassuk az ./autogen.sh-t
tar xvf mysql-workbench-5.1.4alpha.tar.gz
cd mysql-workbench-5.1.4alpha
./autogen.sh
Már csak azt kell eldönteni, hogy hol legyen a futtathatók helye. Én az /opt
alá szoktam a fordított programokat tenni. Bárhova is telepítsük, a megadott helynek léteznie kell, aztán indulhat a fordítás, (ami egy jó ideig el fog tartani)
sudo mkdir /opt/mysql-workbench
sudo make install DESTDIR=/opt/mysql-workbench
Ha nem volt hiba akkor az /opt/mysql-workbench/usr/local/bin/mysql-workbench futtatásával el is fog indulni a program.